Haye dhe Palermo dhurojnë emocione për publikun, të ftuar specialë në Koncertin e Orkestrës Simfonike të RTSH

  • e shtunë, 8 prill 2023
Haye dhe Palermo dhurojnë emocione për publikun, të ftuar specialë në Koncertin e Orkestrës Simfonike të RTSH

Më 7 prill në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse u mbajt Koncerti i radhës i Orkestrës Simfonike të Radio Televizionit Shqiptar, me interpretimin e artistëve të mirënjohur, Jean Baptiste Haye, Calogero Palermo, nën dirigjimin e Aurelien Azan Zielinski.

Nën dirigjimin e Aurelien Azan Sielinskit dhe me performimin special nga Jean Baptiste Haye dhe Calogero Palermo, veprat e Arian Avrazit, Claude Debussyt, Leos Janacek dhe Aaron Copland, dhuruan emocione të veçanta për publikun në koncertin e Orkestrës Simfonike të Radio Televizionit Shqiptar.

Calogero Palermo- klarinetë

Me origjinë nga Siçilia, Calogero Palermo u emërua klarinetisti kryesor i Concertgebouëorkest Amsterdam në gusht 2015. Pas përfundimit të studimeve në Konservatorin e Palermos dhe me Thomas Friedli në Gjenevë, ai u emërua klarinetisti kryesor – në moshën njëzet e dy vjeçare – i Orkestrës së Teatrit Bellini në Katania.Ai fitoi audicionin kryesor të klarinetës në Orchestra del Teatro dell'Opera di Roma në 1997 dhe shërbeu si klarinetisti kryesor i asaj orkestre nga viti 1997 deri në 2008 dhe nga 2012 në 2015. Gjatë viteve të ndërmjetme, ai ishte anëtar i Orchestre National de France . Calogero Palermo ka bërë një emër ndërkombëtar si solist dhe muzikant dhome, duke performuar në të gjitha qytetet kryesore italiane dhe në Spanjë, Gjermani, Francë, Tunizi, Rusi, Kinë, Tajvan, Japoni dhe SHBA. Ai është gjithashtu një mësues me përvojë që rregullisht jep masterklase. Promovues i Konkursit Ndërkombëtar Jeunesses Musicales në Bukuresht dhe shumë çmime të tjera të marra në garat më të rëndësishme italiane të klarinetës, ai kryen një karrierë intensive solo që e ka parë atë të performojë me orkestra të shumta duke përfshirë Amsterdam Sinfonietta, Orkestrën Filharmonike të Tajlandës, Filarmoninë e Çekisë ,Orkestra LaVerdi e Milanos, Orkestra e Teatrit Bellini të Katanias, Orkestra Kombëtare Simfonike Çeke, Ansambli Colibrì, Orkestra Simfonike Siçiliane, Orkestra e Teatrit të Operës së Romës, Orkestra Filarmonike Györ, Orkestra Simfonike Abruzzo dhe Orkestra Filharmonike Marchigiana.
Palermo është një artist ekskluziv i Buffet- Crampon.Jean-Baptiste Haye- Harpë

Jean-Baptiste Haye mori Masterin e Harpës në Strasburg në klasën e Pierre-Michel Vigneau. I përzgjedhur disa herë për Orkestrën e të rinjve Franceze, ftohet të performojë me orkestrat kombëtare të Strasburgut, Metz-it, Operës së Parisit dhe Capitole de Toulouse në shumë salla prestigjioze (Philharmonie de Paris, Konzerthaus of Berlin, Elbphilharmonie, Gasteig of Mynih, Arsenali i Metz-it, Halle aux Grains i Toulouse). Në vitin 2016, ai mori çmimin e dytë në Konkursin Ndërkombëtar të Utrecht. Jean-Baptiste Haye është mësues i harpës në Konservatorin Rajonal në Nancy.

/rtsh.al/

Evente të tjera